Ved foreningens generalforsamling 1. marts 2025 i Smørum Kulturhus blev der lavet en lille tilfredshedsundersøgelse af foreningens arrangementer blandt medlemmerne ved generalforsamlingen. Det skete ved en spørgeskemaundersøgelse. Bestyrelsen har nu fået gennemgået alle svarene på de afleverede spørgeskemaer.
På museet i Smørum gamle Skole ved bagindgangen er lavet en udstilling om Rejsen. Hvilke ting mon der skal med? Prøv at kigge i den store lågkiste og få et bud på det.
Nu om stunder pakker vi en kuffert og lægger den i bilen. Så afsted – måske direkte til bestemmelsesstedet eller til lufthavnen, hvis det går længere ud i verden.
Men før bilen blev almindelig for de fleste, så skulle rejsen ske med hestevogn, skib, bus eller tog. Måske var det ikke muligt og så måtte man gå. Måske ride, hvis en hest var til rådighed.
De rige har tidligt haft mulighed for at ride eller køre hestevogn.
I Danmark kom det første hestetrukne køretøj i 1798, som også kunne medbringe pasagere i fast rute. Men først i 1834 kom det til at fungere med flere ruter.
Lidt om hvad du kan se i lågkisten: En lommelærke og et rejsepas Et barberspejl fra ca. 1950 En lommekniv fra ca. 1900 En dyrlægetaske, punge og tegnebøger Et par galocher med overtræk
Besøg udstillingen og gå selv på opdagelse i alle tingene i lågkisten.
Ledøje-Smørum Historisk Forening afholdt sin årlige generalforsamlingen lørdag den 1. marts 2025 i Smørum Kulturhus – salen.
Her er lidt om, hvad der skete på generalforsamlingen i tekst, lyd og billeder:
Medlemmerne kunne inden generalforsamlingen tilmelde (frivilligt), om de ville deltage. Det skete på foreningens hjemmeside. En pæn del af de fremmødte havde gjort dette – 40 personer. Det gav bestyrelsen en bedre mulighed for at tilrettelægge afviklingen af generalforsamlingen. Der deltog lidt over 60 i generalforsamlingen. Når medlemmerne mødte op, fik de udleveret et spørgeskema, som senere indgik i en lodtræning.
Medens medlemmerne indfandt sig, blev der kørt en informationsserie på det store lærred om Historisk Forening. Hvis du ikke nåede at se den, kan du se den på hjemmesiden her (klik).
Der var sat kaffe og kage frem på bordene til medlemmerne.
Formanden Carsten Skovbro indledte generalforsamlingen med at byde velkommen.
Formand Carsten Skovbro byder velkommen til generalforsamlingen 2025
Du kan høre hans ord ved at klikke på trekanten herunder:
Derefter valgtes Normann Frederiksen til dirigent. Han konstaterede, at generalforsamlingen var indkaldt efter vedtægterne og dermed beslutningsdygtig.
Eller vist på anden måde (større) – klik på den røde tekst (GF 01.03.25 Bestyrelsens beretning og kommende aktiviteter) i højre side.
Generalforsamlingen godkendte beretningen.
Kasserer Niels Henrik Rank fremlagde regnskab og budget.
Kasserer Niels Henrik aflægger regnskab
Han konstaterede, at der har været et underskud på ca. 60.000 i den forgangne periode. Han bemærkede, at kontingent har været det samme i en årrække. Bestyrelsen forslog derfor en forhøjelse på 25 kr. per person. Det vil sige, at kontingent for et par stiger fra 325 til 375 kr. og for enkelt medlem fra 225 til 250 kr. årligt. Generalforsamlingen godkendte regnskab, budget og forhøjelsen af kontingentet.
Der var ingen indkomne forslag.
Derefter var der valg til bestyrelsen.
Følgende bestyrelsesmedlemmer blev valgt: Carsten Skovbro Line Ludvigsen Knud Larsen Michael Preben Mortensen
Som suppleanter valgtes:
Hans Bindslev Niels Henrik Rank
2 revisorer blev valgt: Ebbe Engmark Birgit Krag Larsen
1 revisorsuppleat blev valgt: Normann Frederiksen
Den samlede bestyrelse består herefter af: Carsten Skovbro Line Ludvigsen Knud Larsen Michael Preben Mortensen Annelise Mark Pejtersen Bent Thygesen Finn Sølvbjerg Hansen
Samt 2 suppleanter: Niels Henrik Rank Hans Bindslev
Under eventuelt bemærkede 3 medlemmer, at de var betænkelige ved en øget digitalisering af kommunikationen til medlemmerne, da der er nogen, der ikke er fortrolig med den form. Formanden svarede hertil, at bestyrelsen er opmærksom på problematikken. Den vil undersøge, hvad andre foreninger har af erfaringer på det område og hvordan det kan gribes an.
Formand Carsten takkede dirigent Normann Frederiksen for en god afvikling af generalforsamlingen.
Normann Frederiksen takkes for dirigentjobbet
Formanden takkede Niels Henrik Rank for hans indsats som kasserer igennem en årrække og overrakte en gave til ham.
Kasserer Niels Henrik Rank takkes for sit arbejde som kasserer
Næstforkvinde Line takkede Anni Agerskov i anledning af hendes runde fødselsdag og for hendes mangeårige arbejde for Historisk Forening.
Anni Agerskov takkes for sit store arbejde for foreningen i mange år
Så skulle spændingen om lodtrækning blandt de afleverede spørgeskema udløses. Lykkens gudinde Jette udtrak en vinder, som fik overrakt en bog om vin som præmie.
Jette udtrækker vinderenDen heldige vinder får præmien af Carsten
Så var der pause til at få lidt at drikke.
Finn Sølvbjerg Hansen fortæller om rejsen til Sydfyn
Derefter havde Finn Sølvbjerg Hansen en omtale af årets rejse til Sydfyn og som også var en intro til foredragsholder Ole Sietam.
Dagen sluttede af med et foredrag af Ole Sietam, som fortalte om sejlskibenes guldalder.
Ole Sietam holde foredrag om sejlskibes guldalder
Han tog udgangspunkt i sin oldefar fra Marstal, som havde taget mange togter med sejlskibe jorden rundt. Ole Sietam var kommet i besiddelse af over 1000 breve, som hans oldefar og oldemor havde skrevet til hinanden. Det gav et fantastisk indblik i oldeforældrenes liv i perioden 1878-1903.